• 2017

  Překročili jsme hranici 100 hráčů v mládeži

  V listopadu 2017 jsme překročili magickou hranici 100 hráčů v mládeži. Co se týče mládežnické základny (hráčů kategorií U6-U14), jsme tak na 6. místě z 34 českých a moravských klubů.

  Domácí turnaje

  28. května proběhl opět domácí turnaj přeboru Čech kategorií U6 a U8.

  8. října jsme poprvé uspořádali i turnaj kategorie U12. Babice tedy opět hostily stovky dětí, které spojuje vášeň pro ragby.

  Zájezdy

  V březnu zavítala ještě samotná dívčí akademie do Vídně.

  I během podzimu jsme absolvovali dva zahraniční zájezdy. Nejprve to byl mezinárodní turnaj v Drážďanech, kde jsme měli zastoupení ve všech zde hraných kategoriích od U8 po U14. Přivezli jsme dva broznové poháry, ale hlavně jsme viděli skvělé pokroky našich týmů. Další byl zájezd až na dalekou Moravu :), kde jsme se zůčastnili Rugby Festivalu Olomouc. Zde si odbyl svou zápasovou premiéru i tým nejmladších borečků a borkyň, tedy kategorie U6, ve které získávají své první ragbyové zkušenosti děti od tří do pěti let.

  Dívčí ragby - přepište dějiny

  Několikrát jsme během sezóny nasazovali do turnaje čistě dívčí týmy, což je v českých podmínkách opravdovou raritou.

  Babice žijí ragby

  Do Babic zavítaly letos dvakrát na soustředění ženské národní výběry sedmičkového ragby, nejprve reprezentace do 18 let a následně seniorská reprezentace, které do svého přípravného programu zahrnuly i tréninky pro naše malé ragbisty i ragbistky.

  V sobotu 4.2. se v Babicích uskutečnil trénink s bývalou novozélandskou reprezentantkou Mere Baker, která nám ve sportovní hale Open Gate předávala cenné rady, tipy a zkušenosti.

  Jedním z vrcholů sezóny byla určitě návštěva týmu jihoafrických Supa Barbarians, kteří si před svým střetnutím s českou reprezentací našli čas strávit v našem klubu celé jedno odpoledne.

  Reprezentační premiéra na ME v Touch Rugby

  Před začátkem podzimní soutěžní sezóny se odehrála babická premiérová účast v reprezentačním týmu a postarali se o ní tři hráči - Hana Kittelová, Nela Rácová a Filip Hlavnička, kteří se s českým reprezentačním výběrem U15 zůčastnili v srpnu Mistrovství Evropy v touch ragby. V jejich cestě do Irska pomohla finančně i obec Babice v rámci podpory mladých sportovních talentů. Děkujeme!

  Touch ragby

  Necelá stovka dětí hraje pravidelně touch ragby ve škole Open Gate a školní týmy se začínají zapojovat i do meziškolních turnajů a turnajů seriálu Czech Junior Touch. Na začátku dubna jsme pro žáky školy připravili celodenní akci “Den s Touch Rugby”, kde měli všichni žáci ZŠ plus několik dalších z pražské školy Riverside možnost si vyzkoušet ragbyové dovednosti, dozvědět se mnoho z historie i současnosti ragby a odpoledne vyvrcholilo velkým ragbyovým turnajem za účasti nejen dětí, ale i jejich rodičů.

  V neděli 21. května proběhl domácí turnaj seriálu Czech Junior Touch kategorií U10 a U13 v touch ragby, ze kterého si Babice odnesly dva stříbrné poháry a 14. června jsme z meziškolního turnaje na Markétě přivezli zlato v kategorii U10 a stříbro v kategorii U13.

  Letní kemp v Open Gate

  Léto bylo samozřejmě hlavně ve znamení zábavy a o tom především byl tradiční letní ragby kemp, který proběhl v polovině července v Babicích a kterého se zůčastnilo více než 60 hráčů a hráček. Počasí nám přálo a tak děti i trenéři užily spoustu zábavy. Zároveň se ale i trénovalo a to nejen s klubovými trenéry, ale také s hostujícím trenérem Lwazim Ngcungamou z jihoafrické Sharks Academy. Proběhla celotáborová hra týmů složených ze zástupců všech věkových kategorií, děti plnili kondiční testy, zkoušeli další sporty a hry a užívali si společný čas ve fantastickém prostředí školy Open Gate, která nám opět poskytla své zázemí i služby. Za to jí patří velké poděkování.

  Start "společné" Akademie sedmičkového ragby

  Ragbyová akademie se naostro rozjela v létě. K jejímu ohlášení došlo na červencovém slavnostním zakončení sezóny v divadle Open Gate. Letní kemp už proběhl ve společném rytmu chlapecké i dívčí části Akademie. Ta staví jak na zvyšující se popularitě ragby v souvislosti s jeho uvedením mezi olympijské sporty, tak na pětileté práci oddílu ragby Sportovního klubu Babice. Startovacím můstkem tohoto projektu bylo spuštění zkušebního ročníku Dívčí akademie sedmičkového ragby v září 2016. Cílem akademie je pak vypěstovat u dětí kladný vztah ke sportu multisportovní cestou bez předčasné specializace na jeden sport, zároveň rozvíjet sportovní schopnosti a dovednosti skrz trénink odpovídající vývoji, a nabídnout těmto dětem i možnost nakročit mezi sportovní elitu cílenou, systematickou a metodologickou prací se sportovní mládeží. Po vyzkoušení principů s úžší skupinou dívek během uplynulých měsíců se nám podařilo úspěšně spojit akademii s chlapeckou mládežnickou základnou a nabídnout tak všem dětem ve věku 4-14 let stejnou možnost především v oblasti trenérských osobností, přístupu k tréninovým principům, prostředkům a sportovištím. Naše mládežnická základna činí nyní 90 dětí, o které se stará celkem 10 stálých a 8 externích trenérů.

  Nová oddílová struktura

  V březnu 2017 schválila oddílová rada Rugby Babice na své schůzi novou oddílovou strukturu a zvolila také nové vedení. Prezidentem Rugby Babice se stal Rupert Marks, výkonným ředitelem David Volenec a sportovním ředitelem byl zvolen Josef Bláha. Oddílová rada tímto jmenovaným poskytla mandát k přípravě nového strategického plánu rozvoje oddílu, který by se měl začít uskutečňovat od podzimu 2017. Už první měsíce roku byly tak hlavně ve znamení jednání a příprav stěžejního projektu nové etapy, a to jednotné Mládežnické akademie sedmičkového ragby.

  „Jako jeden ze zakladatelů klubu vidím současný vývoj jako dokončení jedné kapitoly jeho historie a začátek nové. Na začátku jsme si s Davidem Volencem vytyčili úkol položit základy ragbyového klubu. Nyní, posíleni bývalým ragbyovým reprezentantem Josefem Bláhou, který má velké hráčské zkušenosti a trenérské vzdělání spojené s praxí, je před námi všemi výzva postavit na těchto základech stabilní ragbyový klub pro kluky i holky od dětí až po old boys & girls. Moc se na tuto práci těším.“ říká ke svému zvolení nový prezident Rugby Babice Rupert Marks.

 • 2016

  Hrajeme a bavíme se

  Na podzim se nejmladší a začínající kategorie U6 tradičně věnovala spíše hrám a všesportovní přípravě, objížděla běžecké přespoláčky a v polovině října absolvovaly “šestky” spolu s “osmičkami” podzimní soustředění v Krkonoších.

  To starší přípravky a žáci se hned začátkem podzimu zapojily do turnajů přeboru Čech, ve kterých se utkávají se starými známými, i s novými mládežnickými týmy.

  V oddíle nyní trénuje celkem okolo 70 dětí, o které se stará více než desítka trenérů.

  Dívčí akademie sedmičkového ragby

  Novinkou na úvod podzimní sezóny bylo založení Dívčí akademie sedmičkového ragby, která začala fungovat od září a jejímž zakladatelem a zároveň garantem je bývalý trenér žen RC Říčany Josef Bláha. A jelikož říčanský klub na podobný projekt už kapacity nemá, dohodli jsme se na vzniku akademie zde v Babicích. I když se totiž akademie věnuje výhradně dívkám a sedmičkovému rugby, její filosofie je našemu klubu velmi blízká. Na prvním místě chce vychovávat především sportovce a tak se hlavně u mladších ročníků věnuje všeobecným pohybovým aktivitám bez specializace na jeden sport. Ultimátní cíle projektu jsou ale ragbyové a dokonce velmi vysoké.

  Touch ragby ve škole Open Gate

  Navázali jsme také na naše aktivity ve škole Open Gate, kde žáky základní školy učíme “touch”, tedy nekontaktní rugby v rámci hodin tělocviku. Už v příštím roce bychom se chtěli s vybranými týmy zapojit do meziškolních soutěží, kde se děti budou potkávat a utkávat s dalšími školami, na kterých se touch rugby věnují, např. Riverside School, International School of Prague nebo ZŠ Říčany, Bezručova.

  Opravy starých šaten

  Léto jsme začali opravami šaten na obecním hřišti, jejichž stav je už dlouhodobě nevyhovující. Obecní zastupitelstvo nám poskytlo finanční prostředky na ty nejnutnější opravy interierů, které jsme během několika týdnů svépomocí realizovali tak, aby šatny mohly alespoň ještě chvíli sloužit. Všichni doufáme, že ta chvíle bude co nejkratší, a že se co nejdříve podaří dokončit projekt nového zázemí hřiště.

  Domácí turnajová premiéra

  Jaro zakončil vůbec první domácí turnaj kategorií U8 a U6 za účasti více než 30 týmů.

  U12 úspěšně na Dragon Cupu

  Tým U12 se blýskl první květnový víkend, kdy na dvoudenním turnaji Dragon Cup v Brně s mezinárodní účastí a mezi výběry nejlepších českých celků, obsadil celkově 3. místo. V napínavém boji o bronz porazili babičtí deseti až dvanáctiletí ragbisté o jednu pětku domácí Dragon Brno a postarali se tak o největší překvapení turnaje. Toto umístění je bezpochyby i největším dosavadním úspěchem babického ragby.

  Prague Youth Rugby Festival 2016

  Po seriálu halových turnajů ve Zbuzanech, které tradičně probíhaly po celou zimu, se naše dětské a mládežnické týmy opět utkávaly v rámci Přeboru Čech i dalších příležitostných turnajů.

  Úspěšná byla naše účast na velkém mládežnickém turnaji Prague Youth Rugby Festival 2016. Hlavně díky výsledkům mladších kategorií jsme celkově obsadili krásné 11. místo z 29 celků, ze kterých bylo 12 zahraničních. V přepočtu bodů na tým dokonce 8. místo. Nejvýrazněji se do tabulek tohoto turnaje zapsali naši nejmenší ragbisté a ragbistky v kategorii U6, kteří získali celkový bronz.

  Začínáme se seniory

  Od začátku ledna se v Babicích poprvé začali scházet i dospělí zájemci o ragby. Každou středu hrají touch nebo kontakt na umělce v OG a poté na travnatém Babickém hřišti. Bez rozdílu věku, pohlaví či zkušenností.

 • 2015

  Nábory ve školách

  Listopad věnujeme prezentacím ragby ve školách v Kostelci n. Č.L., v Českém Brodě, Škvorci a Úvalech. Vzhledem k mistrovství světa v ragby, které proběhlo v září a říjnu v Anglii, se snažíme využít zvýšeného zájmu o náš sport a přilákat do klubu ještě více kluků a holek.

  Letní kemp se poprvé koná v areálu školy Open Gate.

  Areál OG nám poprvé otevřel své brány i v letních měsících, aby poslední srpnový týden hostil letní ragbyový kemp.

  České ragby přechází na sudé kategorie

  České ragby rovná řady se západní evropou a zavádí sudé kategorie U6, U8, U10,...

  Letos poprvé se také budeme spíše potýkat s kategorií U14. Starší hráči odcházejí na první hostování - Rakovník, Říčany.

 • 2014

  Mantova - naše první “Tour”

  Na konci listopadu vyrážíme s kategorií U12 na náš první samostatný zahraniční zájezd, a to na mezinárodní turnaj do severoitalské Mantovy.

  Vracíme se spokojeni s tím, že s italskou ragbyovou mládeží dokážeme držet krok.

  Tvoříme sportovní prvky pro babický lesopark

  Letní kemp se tento rok bohužel nekoná. V létě ale nezahálíme a tvoříme sportovní prvky do babického lesoparku.

  Rosteme

  Počet dětí v oddíle pomalu, ale stále roste. Jsme už pravidelnými účastníky turnajů republikového přeboru.

   

 • 2013

  PICO CUP 2013

  Závěrečný turnaj podzimní části sezóny ozdobily “jedenáctky” skvělým výkonem. Lepší umístění v dobře obsazeném turnaji jsme si bohužel nechali utéct dvěma těsnými porážkami hned v úvodu, ale co je důležitější než umístění je dobrý pocit ze hry, který jsme si z tohoto turnaje odvezli.

  První letní kemp

  V létě poprvé pořádáme letní ragbyový kemp, a to v Hluboké nad Vltavou.

  Náš první turnaj

  23. března jsme se zůčastnili vůbec prvního turnaje v naší historii a to ve Zbuzanech.

  V koloběhu turnajů už zůstáváme a "odjezdíme" celé jaro.

  První týmy

  Počet dětí se rozrostl na 25, z nichž polovina je žáků Open Gate. Děti jsou rozděleny do kategorií U7, U9 a U11.

 • 2012

  První trénink

  18.9.2012 se na babickém travnatém hřišti uskutečnil první trénink.

  První nábor

  7. června proběhl první nábor ve škole Open Gate.

 • 2011

  Založení oddílu

  V březnu 2011 zakládá David Volenec spolu se svou ženou Naďou Sportovní klub Babice, zkráceně SK Babice. Na podzim téhož roku probíhá ve škole Open Gate první schůzka Davida Volence s Rupertem Marksem, kterou začaly přípravy oddílu ragby.

  All Posts
  ×